Novoroční předsevzetí

2. ledna 2016 v 19:25 | Tezza
Tak jako každý rok, i letos se v době okolo Silvestra hemží sociální sítě zmínkami o Novoročních předsevzetích. Různé rady a tipy, jak je dodržet, s tím jdou samozřejmě ruku v ruce. Ale tomu se dnes opravdu věnovat nechci. Můj dnešní cíl je spíš popřemýšlet, zatímco píšu tenhle článek, o tom, zda jsou vůbec novoroční předsevzetí na místě a správné.
Zajisté, většina lidí chce do nového roku vkročit správnou nohou, udělat samá správná rozhodnutí a být lepšími lidmi. Zde však přichází první ALE. Proč na Nový rok? Proč, sakra? Náš život by se neměl dělit do období rok od roku. Měli bychom vnímat náš život jako jednu linii, na níž putujeme a v průběhu níž se vyvíjíme. Je snad rozhodnutí, které učiním v srpnu, méněcennější než to, které učiním na konci roku a označím ho za ,,Novoroční předsevzetí''? Já si to nemyslím, možná spíš naopak.
Já sama jsem to zkoušela, ach, už tolikrát. A nikdy mi nic nevydrželo. Nikdy. Možná první měsíc, dva, tři, ale nikdy ne víc.
Přeci to, čím se staneme, nemůžeme vložit do krabice s názvem ,,Rok 2016'', jestli chápete, co tím myslím. Prostě vývoj je vývoj. Někdo se ohradí tím, že aspoň má lepší motivaci něco začít dělat. To možná ano, v prvních chvílích. Ale jestli-že toto rozhodutí, předsevzetí, učinil kvůli tlaku, že by si teda něco měl předsevzít, není to podle mne úplně tak správné. V tu chvíli na to není nejspíš ještě příliš připravený, a tak by se jevilo jako lepší počkat, až to prostě přijde samo.
Proto si sama novoroční předsevzetí nedávám. Nechci nabýt dojmu, že se celý rok nemusím hnát za tím, abych byla lepším člověkem a dávala si stále nové a nové cíle. Chci si stále dávat nové a nové cíle a žádný z nich pro mě není méně důležitý, než jiný. Mám takovou představu, jakým člověkem chci být, té se držím, a postupem let se k ní propracovávám. A žádné Novoroční předsevzetí mi k ní nepomohlo tolik, jako rozhodnutí, která přišla sama od sebe a cítila se být čistá, přirozená.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama